CHP Şile Kadın Kollarından İsmail Kahraman’a Tepki

TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anma programı kapsamında kadın tiyatro sanatçılarının TBMM Başkanının talimatıyla sahneye çıkartılmaması iddiaları üzerine; CHP Şile Kadın Kollarından sert tepki geldi ve konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.
CHP Şile Kadın Kolları Başkanı Bahtışen Giray, yapmış olduğu basın açıklamasında; ATATÜRK’ÜN KURUCUSU OLDUĞU TBMM’DE KADIN TİYATROCULARA AYRIMCILIK YAPILAMAZ” dedi. Giray şöyle devam etti:


“TBMM’de 29 Mart 2018 günü,18 Mart Çanakkale’yi anma kapsamında sahne alan oyunda, maalesef kadın oyuncuların oyunda rolleri olmasına rağmen sahneye çıkmaları engellenmiş, oyunun gösterimi 12 dakikadan 4 dakikaya düşürülmüştür. Türk kadınının en güçlü sesi ve sahneye ilk çıkan oyuncusu olarak bilinen Afife Jale, 03 Nisan 1919 da ilk sahneye çıkan kadın olarak tarihte yerini aldı. Geçtiğimiz sezon CHP Şile kadın kolları, 7 kadın oyuncusuyla Burak Timorci’nin Dut Ağacı adlı oyununda sahne almış, kocası, patronu,babası tarafından uğradığı şiddet, taciz ve kazancını alamaması sonucu cezaevine düşmüş hatta katil olmuş kadınların öyküsünü cezaevi koğuşundan anlatmış kadınlar olarak, erkeklere haykırmıştık adeta. Afife Jale’nin torunları olan biz kadınların 99 yıl sonra sahnemiz; engellenemez, durdurulamaz, yasaklanamaz. Hayatın her alanında erkeklerle birlikte, beraber, yan yana varız, var olmaya devam edeceğiz. Kadını ve erkeği bir arada göremeyen ortaçağ karanlığında kalmış, gizlenmiş, zihniyetin kadınlar üzerindeki yaptırımına, baskısına, yasakçılığına biz artık tahammül edemiyoruz. Kadınları; sahneden, okuldan, iş hayatından, siyasetten velhasıl hayatın olması gereken her alanından, uzaklaştırmak isteyen bu ortaçağ zihniyeti, arafta kalmış, ne yapacağını bilemez hale gelmiş, tabiatın kadına bahşettiği olağan üstü güçten ve yapacaklarından panik yaşar duruma gelmişlerdir. Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği TBMM’de kadınlara yapılan bu ayrımcı tutumu protesto ediyor, tiyatrocu kadın oyuncuların, yanında olduğumuzu bildiriyoruz.”

hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

Şile CHP İlçe Başkanlığından sürpriz istifalar

CHP Şile İlçe Başkanlığı yönetiminde bulunan 5 kişi; Evren Yücel, Av. Gülcan Akdağ Ekmekçi, Seçil …

Şile MHP İftar Programına Yoğun İlgi

Cumhur ittifakının ortağı MHP Şile İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen geleneksel iftar programı yoğun katılımla Şile …

Şile İYİ Partiden Bir Günde Üç İYİ Program

İYİ Parti Şile İlçe Başkanlığı bir günde 3 programla 18 Mart Çanakkale Zaferi’nde İYİ bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.