CHP Şile Kadın Kollarından İsmail Kahraman’a Tepki

TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anma programı kapsamında kadın tiyatro sanatçılarının TBMM Başkanının talimatıyla sahneye çıkartılmaması iddiaları üzerine; CHP Şile Kadın Kollarından sert tepki geldi ve konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.
CHP Şile Kadın Kolları Başkanı Bahtışen Giray, yapmış olduğu basın açıklamasında; ATATÜRK’ÜN KURUCUSU OLDUĞU TBMM’DE KADIN TİYATROCULARA AYRIMCILIK YAPILAMAZ” dedi. Giray şöyle devam etti:


“TBMM’de 29 Mart 2018 günü,18 Mart Çanakkale’yi anma kapsamında sahne alan oyunda, maalesef kadın oyuncuların oyunda rolleri olmasına rağmen sahneye çıkmaları engellenmiş, oyunun gösterimi 12 dakikadan 4 dakikaya düşürülmüştür. Türk kadınının en güçlü sesi ve sahneye ilk çıkan oyuncusu olarak bilinen Afife Jale, 03 Nisan 1919 da ilk sahneye çıkan kadın olarak tarihte yerini aldı. Geçtiğimiz sezon CHP Şile kadın kolları, 7 kadın oyuncusuyla Burak Timorci’nin Dut Ağacı adlı oyununda sahne almış, kocası, patronu,babası tarafından uğradığı şiddet, taciz ve kazancını alamaması sonucu cezaevine düşmüş hatta katil olmuş kadınların öyküsünü cezaevi koğuşundan anlatmış kadınlar olarak, erkeklere haykırmıştık adeta. Afife Jale’nin torunları olan biz kadınların 99 yıl sonra sahnemiz; engellenemez, durdurulamaz, yasaklanamaz. Hayatın her alanında erkeklerle birlikte, beraber, yan yana varız, var olmaya devam edeceğiz. Kadını ve erkeği bir arada göremeyen ortaçağ karanlığında kalmış, gizlenmiş, zihniyetin kadınlar üzerindeki yaptırımına, baskısına, yasakçılığına biz artık tahammül edemiyoruz. Kadınları; sahneden, okuldan, iş hayatından, siyasetten velhasıl hayatın olması gereken her alanından, uzaklaştırmak isteyen bu ortaçağ zihniyeti, arafta kalmış, ne yapacağını bilemez hale gelmiş, tabiatın kadına bahşettiği olağan üstü güçten ve yapacaklarından panik yaşar duruma gelmişlerdir. Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği TBMM’de kadınlara yapılan bu ayrımcı tutumu protesto ediyor, tiyatrocu kadın oyuncuların, yanında olduğumuzu bildiriyoruz.”

hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

Şile Siyasetinde Polemik Devam Ediyor. Açıklama Millet İttifakından

Son günlerde Şile’de yaşanan siyasi polemikler nedeniyle Millet ittifakı İlçe Başkanları basın açıklamasında bulundu. Geçtiğimiz …

Gazeteci Bülent Çavuş, CHP’den milletvekili aday adayı oluyor

Bireysel Silahlanmaya Hayır Platformu Başkanı ve Cumhur Haber İnternet haber sitesinin İmtiyaz Sahibi Gazeteci Bülent Çavuş’un CHP‘den …

Ak Parti İlçe Başkanından Cevap Geldi: “Ak Parti trollerle çalışmayan bir siyaset gütmektedir”

Ak Parti Şile İlçe Başkanı Erdoğan Akgül, İlçede bulunan gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelerek Şile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir