Dino Artık Çok Sevdiği Vatanında

Türk sevdalısı olan Rum asıllı Dino’nun vasiyeti yerine getirildi.

1960’lı yıllarda Üsküdar Bağlarbaşında ikamet eden 4 kişilik  Rum ailesi her sene yaz aylarını Şile’ye gelerek tatillerini burada geçirirlerdi.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası yapılan baskılar sonucu Türkiye sevdalısı Rum ailesi Selanik’e göç etmiş. Vatan sevgisi hiç dinmeyen Dino’nun tek arzusu Türkiye’de gömülmektir. Bunun mümkün olamayacağını bilen Dino kendince bir çözüm üretir ve ailesine vasiyette bulunur.

Vasiyetinde “beni yakın, küllerimi de Şile’den denize atın. Ben ancak vatanımda böyle kalabilirim” dedi. 12 Ekim’de bu vasiyet gerçekleştirilir. Ailesi ve Şile’deki dostları tarafından Dino’nun külleri denize atıldı.

Aralarında eski Belediye Başkanlarından İhsan Çayıroğlu ve Şile Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı Nabi Evren’inde bulunduğu bir grup Şileli dostları tarafından mini törenle denize döküldü. Duygulu anların yaşandığı törende “Dino artık rahat uyu, çok sevdiğin vatanındasın” dediler.

hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

Şile Turizm Derneği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile Şile Turizm Derneği İlçedeki gazetecileri kahvaltıda ağırlayarak, günlerini …

İstanbul Barosundan Türk Halk Müziği Korosu Büyük İlgi Gördü

İstanbul Barosu Türk Halk Müziği Topluluğu şef Ahmet Tekin Kumaş yönetiminde güzel bir konserle seyircilerin …

Ümraniye Kitap Fuarı 3. Kez Kapılarını Açıyor

Ümraniye Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Ümraniye Kitap Fuarı, cumartesi günü kapılarını kitapseverlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir