Çekmeköy’de Gece Yarısı İmar Operasyonu

CHP Çekmeköy Ilçe Yönetimi  iptal edilen imar planları hakkında basına yaptıkları açıklamada; “Çekmeköy Belediye yetkilileri tarafından CHP komisyon üyelerinin bulunmadığı saatte Geceyarısı yapılan operasyonla plana nokta atışı müdahale edilmiş ve konsensus bozulmuştur” dediler. CHP Çekmeköy İlçe Başkanlığı Çınar Düğün salonunda düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında 5 mahallleyi ilgilendiren mahkemenin iptal ettiği imar planları hakkında sözlü bilgilendirme yaptı soruları yanıtladılar.

Toplantıya, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yasin Ilgar, Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Halil Kuzel, 1. Bölge Örgütten Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Eser Şenay, Doğa ve Kent Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Güler Işıkcevahir, CHP Grup Başkanvekili Ünal Bellek, Çekmeköy ve İBB Meclis Üyesi Murat Cirav, Meclis Üyeleri İlhan Bayram, Sami Yayla, Şükrü Bakar, Orhan Keleş, Selma Akın, Zehra Hantaş Karaoul, Kamil Özkanca, İlçe Başkan Yardımcıları Eren Meral, Hüseyin Turgut, Selçuk Arı, Önder Ulutaş, Erdal Yıldırım, Kadın Kolu Başkanı Saadet Çertez, Gençlik Kolu Başkanı Gürkan Kılıç,  İlçe Başkanı Hüseyin Kızıldaş, yanı sıra İstanbul Anadoluyakasında yayın yapan Yerel Basın temsilcileri katıldılar.

Yapılan yazılı basın açıklması şöyle;

Çekmeköyümüzün 5 Mahallesini ilgilendiren 1/5000 ölçekli ‘Nazım İmar Planı” 2020/1430 ve  1/1.000 Ölçekli “Uygulama İmar Planı” 2020/1429 Karar Numaraları ile 9. İdare Mahkemesi tarafından İptal edilmiştir.
Gerekçeli Kararda;
-1/1.000 Ölçekli Planlar ile 1/5.000 ölçekli Planların birbirleriyle uyumlu olmadığı,
-Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğine uyulmadığı,
-Bazı Parsellere Hukuka uygun düzenleme yapılmadığı,
-Kamu yararı gözetilmediğinden iptal edildiği belirtilmektedir.
Bu ilk değil, Çekmeköy Planları daha öncede benzer gerekçelerle İptal edilmişti. Hukuka ve Planlama ilkelerine uygun Plan hazırlamayan AK Partili  Belediye ekibinin ben yaptım oldu mantığı ile hazırladığı planlar 2. Kez Yargıdan dönmüştür. Bu İPTALLER Planı hazırlayanların iş bilmediğinden kaynaklanmaktadır. Bunun sorumlusu da AK Partili Belediye yönetimidir.

İptal Kararı Ocak ayında tebliğ edilmiş, Bölgenin Plansız kalmaması için CHP Meclis Grubu tarafından her türlü destek verilmiştir. Ocak ayında karar tebliği edildiğinde hemen harekete geçilmiştir. Konu İBB yetkililerine aktarılarak İBB Başkanı Sayın Ekrem İMAMOĞLU’nun verdikleri talimatla Şubat ayında hızla Plan yapım sürecine başlanılmıştır. Ayrıca 1/1.000’lik planlarında Kurum Görüşleri ve Hazırlanma sürecinde zaman kaybedilmemesi için yani planların eşgüdümlü hazırlanması için gerekli izinlerin alınmasında dahil destek verilerek İBB Planlama Müdürlüğünde sürecin takipçisi olunmuştur.

1/5.000 ölçekli ” Nazım İmar Planı” yapım süreci İBB Planlama Müdürlüğünce 7 Ay gibi kısa bir süreçde hızla tamamlanmış ve İmar Komisyonuna havale edilmiştir. (Geçmiş dönemlerde bu süreç bazı ilçelerimizde 5 ila 7 yıl arasında yapılabilmiştir.) Komisyon üyelerinin dosya üzerinde yaptığı değerlendirmede uyum içerisinde geçmiştir.
Buraya kadar her şey normal eşgüdüm içerisinde yürümüştür.
Çekmeköy Belediye yetkilileri tarafından CHP Komisyon Üyelerinin bulunmadığı saatte Gece yarısı yapılan operasyonla plana nokta atışı müdahale edilmiş ve konsensus bozulmuştur. Bunun sorumlusu CHP Meclis Grubu değildir.

Yapılan Operasyonla;
1- Fibalife Sitesi tarafından Kamuya terk edilen 3580 ve 3581 nolu parseller Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafında İBB ve Çekmeköy Meclisleri devre dışı bırakılarak “AKARYAKIT İSTASYONU” alanı olarak Vicdanlara sığmayacak şekilde Hukuksuzca planlanarak Resen onaylanmıştır. Site Sakinleri, CHP ve İYİ Parti tarafından konu iptali için Mahkemeye verilmiştir. Dava süreci devam etmektedir. Mahkemesi devam eden bu alan plan dışına çıkarılmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu kadar küçük bir alanda Plan yapması en azından ETİK KURALLARA uygun değildir.
2- Hamidiye Mahallesinde Greenium Sitesi tarafından yine Kamu Alanı olarak terk edilen 465 ada 1 parsel “Özel Okul Alanı” yapılarak satılmıştır. Plan bütünlüğünü bozan bu alanda CHP tarafından Planın ve Satışın iptali için Mahkemeye taşınarak Dava açılmıştır.
Mahkeme sürecinde olan bu alana bu şekilde Müdahale edilmesi yeni planlarında iptali tehlikesi taşıdığı endişesini taşıdığımızı ilettik.

3- Park alanı olarak planlanan 102 ada 79 parsele daha önce iptal edilen yok hükmünde olan 2009 tarihli plana atıfta bulunularak Müktesep Hakmış gibi gösterilerek nokta atışı müdahalede bulunulmuştur.

Ranta dayalı olarak, ben yaptım oldu mantığı ile daha önce AKP tarafından yapılan 1/1.000 ölçekli Planlar 2 defa, 1/5.000 ölçekli Planlarda 1 kez olmak üzere Bölge İdare Mahkeme tarafından İPTAL edilmiştir. Plan İptalleri nedeni ile bölgemizde ikamet eden Evleri yıkılan sakinlerimizin büyük sıkıntılar yaşadığı, Müteahhitlerimizin intihar noktasına geldiği, hatta intihar ettiği hepinizin bilgisi dahilindedir.
Bütün bunların ışığında İBB CHP Meclis Grubu yapılan bu müdahalelerin geri çekilmesini, Planın oybirliği ile geçmesini, Çoğunluk olmaları nedeni ile itiraz ederek istedikleri düzenlemeleri geçirebilecekleri yönünde girişimlerde bulunmuş, ancak bu talepler geri çevrilmiştir.
Yukarıda saydığımız gerekçelerle yeni yapılan planlara Çoğunluk bizde, bizim istediğimiz gibi olacak mantığıyla  yapılan müdahalelerin hukuka uygun olmadığını da hatırlatmakta bizim görevimizdi.
Ayrıca Mahkemeye taşıdığımız konulara Evet Oyu vermemizde beklenemezdi.
Konuyu Kamuoyuna saygı ile arz ederiz.

hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

Ordululardan Başkana Teşekkür

Şile Ordulular Derneği düzenledikleri kahvaltı programında  Belediye Başkanına teşekkür plaketi verdiler. Şile Belediye Başkanı İlhan …

İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu Susurluğa Çıkartma Yaptı

Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney,  Cumhuriyetin kuruluşunun 100.Yıl Etkinlikleri kapsamında, İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu …

Cumhuriyetin 100. Yılı Ümraniye’de Coşkuyla Kutlandı

Ümraniye Belediyesi Cumhuriyetin 100. Yılında binlerce vatandaşın katılımıyla Alemdağ caddesinde fener alayı yürüyüşü gerçekleştirdi. Başkan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir