Ağva’da Tarihi Kiremit Mezarlar Koruma Altında Alındı

Meraklı kişiliği ile Şile’de tanınan Ağvalı Fahri Ayyıldız’ın kiremit mezarlara ait görüntüleri sosyal medyaya taşımasıyla birlikte Şileli Jeolog Nabi Evren’le iletişime geçerek 15’e yakın kiremit mezarın koruma altına alınması için çalışmalar başlatıldı.

Araştırmacı jeolog ve Şile Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı Nabi Evren, Şile’nin Ağva mahallesinde bulunan mezarların Roma döneminden olduğunu ileri sürerek koruma altına alınması için başlattığı çalışmalar sonuç verdi ve İstanbul 6 No’lu koruma kurulu 6784 sayılı karar ile; 1. Derece arkeolojik sit alanı ilan edildi.

Geç Roma, erken Bizans dönemi 1700 yıl öncesine ait kiremit mezarları ilk olarak yol çalışması sırasında ortaya çıktı. Bölgede ilk defa karşılaşılan ve yamaçta yer alan bu mezarlardan bazıları toprak kayması sebebiyle kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. İçerisinde iskeletlerin de olduğu mezarlar artık koruma altında.

“TARİHE IŞIK TUTACAK BİR BULUŞ”

Şile Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Nabi Evren, “Heyelan ve kaymalarla zaman içerisinde gün yüzüne çıkıyor. Bu coğrafyada bulunmayan ve hiç rastlamadığımız mezar çeşidi. Bu mezarların Roma döneminde daha alt seviye insanların gömüldüğü mezarlar olarak görüyoruz. Kocaeli yarımadasında, bu coğrafyada böyle bir kiremit mezara rastlandığını bilmiyorum. Pamukova’da, Hendek’te bunlara rastlandığını okuduk ve gördük. Bu coğrafyada ilk defa rastlıyoruz ve bu bakımdan çok ilginç. Burası tarihe ışık tutacak bir buluş olacak. “Bu durumu Arkeoloji Müzesi’ne, 6 No’lu Koruma Kurulu’na bildirdik. Kısa zamanda gerekli araştırmaları yaptılar ve 6784 sayılı karar ile bu mezarları 1. Derece arkeolojik sit alanı ilan ettiler” dedi.

hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

Şile Dernekler Federasyonu Açıldı

ŞADER(Şile Ağva ve Civar köyleri)’in girişimleri ve Şile Belediyesi’nin destekleriyle Şile Dernekler Federasyonu kurularak açılışı …

Şile’de 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü Kutlandı.

11 Kasım “Milli Ağaçlandırma günü” nedeniyle “Türkiye Yeni Yüzyılına Nefes” temasıyla Şile Orman İşletme Müdürlüğü …

Atatürk 84’üncü Ölüm Yıldönümünde Şile’de Anıldı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemâl Atatürk, 84. ölüm yıldönümünde Şile Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen resmi törenle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir