Şile Beledi̇yesi̇  Avrupa Çevre Ajansı Deniz Çöpleri İzleme Projesi Kapsamında Plaj Temizliği Çalışması Yaptı

Denizlerin temizliği ve denizlerde yaşayan canlıların yaşamları adına denizleri, sahilleri ve plajlarımızı korumak için çeşitli çalışmalar yapan Şile Belediyesi, Avrupa Çevre Ajansı Deniz Çöpleri İzleme Projesi kapsamında Uzunkum Plajı’nda temizlik çalışması gerçekleştirdi.

Başkan Ocaklı: “Şile Belediyesi olarak Deniz Çöpü Konusunda Farkındalık Sağladık.”

Yapılan etkinlik hakkında konuşan Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak amacında olduklarını ifade ederek: “TÜRÇEV Mavi Bayrak Programı kapsamında plaj kullanıcılarını bilinçlendirmek için geliştirilen Plajına Sahip Çık projesi kapsamında planlanan “Deniz Çöpleri İzleme Programı” deniz atıklarıyla mücadele etmeyi amaçlayan önemli bir girişimdir. Bizler de Şile Belediyesi olarak, deniz atıkları konusunda yerel düzeyde daha fazla farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğü personelimiz tarafından Uzunkum Plajı’mızda temizlik ve atık toplama çalışması toplanan gerçekleştirdik. Toplanan atıkları sınıflandırarak ölçümleri gerçekleştirdik. Gelecek nesillere daha temiz bir dünya, daha temiz bir çevre bırakabilmek için farkındalık çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Atıkların %75’i Plastik!

Avrupa Çevre Ajansı Deniz Çöpleri İzleme programı kapsamında gerçekleştirilen Uzunkum Plajı sahil hattı temizliğinde, 100 metrelik sahil şeridinde toplamda 486 adet atık ekipler tarafından topladı. Toplanan farklı nitelikteki atıkların %75’ini plastik atıkların oluşturduğu görüldü. 100 metrelik sahil şeridinde plastik atık olarak alışveriş poşetleri, içecek şişeleri, plastik kapaklar, köpük sünger, kıyafet atıkları, endüstriyel hurdalar, metal parçaları, cam atıkları ve elektronik atıklar toplandı. Temizlik etkinliği ile denizi daha çok hangi maddelerin tehdit edeceğini ortaya çıkarmak adına 100 metre kıyı bandında, belirlenen koordinatlarda toplanan çöplerin kategorize edilmesi de amaçlandı.

Plajına Sahip Çık Projesi, çeşitli faaliyetlerle plaj ve deniz kirliliğini engellemek, kirliliğe dikkat çekmek, plaj kirliliğinin plaj kullanıcıları tarafından meydana geldiğini vurgulamak amacıyla her yıl farklı süreler boyunca farklı plajlarda yürütülüyor.

hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

Başkan İlhan Ocaklı İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu Üyelerini Ağırladı

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu mensupları ile düzenlenen programda bir …

5 Yılda 271 Eser, 10’uncu Yılda 650’den Fazla Eser Hedefi

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, 5 yıllık görev sürecinde hayata geçirdiği 271 kalıcı eser ile …

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı Muhtarlarla Buluştu

Şile Belediye Başkanı ve Şile Belediye Başkan Adayı İlhan Ocaklı, ilçede görev yapan muhtarlarla bir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir