Yıllar önce, henüz kapitalizmin ruhumuza kadar girmediği zamanlarda, “anneler günü, babalar günü” gibi kişiye özel günler, sadece el öperek ya da bahçeden, parktan koparılan papatyalarla kutlanan günlerdi. O günlerde de, aynıymışım. Ben kutlamazdım. Aykırı ve asiliğimden olsa gerek, bir güne sıkıştırılmış gerçek değerlerin, kıymetsiz ve sahte olduğunu düşündüm hep. Hala aynı düşüncedeyim.

Velhasıl, çevremde annesi babası olmayan arkadaşlarım vardı. Onlar görmese bile, annemin babamın gününü kutlamak beni nedense rahatsız ediyordu. O hassas vicdan mahkemesinde kendimi yargılıyor, utanıyordum. Siz buna empati de diyebilirsiniz..

Eskiden öğretmenlerimiz hatırlatırdı bugünleri bizlere.. Çocukluğumuzda hediye alacak paramız olmadığı için, gider ellerini öper alelacele şiir ezberler anamıza babamıza okurduk. Büyüdükçe, masumiyetimiz azaldıkça hediyelerimiz arttı.. İnsanoğlu kendini bedel ödeyerek temizleyeceğini düşünüyor sanırım. Bedel ne kadar büyük olursa, temizliği de o kadar derinden yapıp arınıyoruz artık.

Yıl dönümleri, doğum günleri,yeni yetme sevgililer günü,saymakla bitmeyecek kadar hediyeli arınma günlerimiz var.. Zaman değişmedi, farkında olmadan zamanı biz değiştirdik.

Eskinin saflığı yok artık. Ya da yok sanıyoruz. Hepimiz biten her günü, “ne güzel günlerdi, hey gidi hey” diyerek anıyoruz. Geçen gün bir sunum izledim. TEDx de, Yankı Yazgan anlatmış:” ya mutluysak da bilmiyorsak?”Evet: ya mutluysak da bilmiyorsak. Düşünün ki, geçmişte yaşadığımız bizi hiç de mutlu etmeyen olayların bazılarını, bugün gülerek hatırlıyor hatta çevremize anlatıyoruz. Ve eskiden daha mutlu olduğumuzu da son cümle  olarak ekliyoruz. Belki ileriki günlerde bugün için de aynı duyguları yaşayacağız. Kim bilir?

Rahmetli babam yaşasaydı, biliyorum ki benden hediye de beklemezdi. O kızını iyi tanırdı. Kızı da onu.

Sevgiyi süslemek ne kadar doğrudur bilemiyorum ama ben sevginin hep “yalın ve doğal” olanını sevdim. AVM günlerinde, sevgimi “yazar kasalarla” paylaşmak bana göre değil.

Sevgiyle kalın..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.