Yıl 2012..  Aylardan Eylül.. TBMM

Muharrem İnce CHP grup Başkan vekilidir. 2012-2013 yılı öğretim yılı başlaması ile birlikte, eğitim sisteminde hukuksuz, aniden yapılan bihaber değişikliklere dikkat çeken bir basın açıklaması yapıyor.

İçinde bir çok lisenin de bulunduğu bu açıklamada, imam hatip liselerine dönüşümün anormalliklerini ve halka nasıl zorla dayatıldığını anlatıyor.

Basın açıklamasında bahsettiği liselerden biri de, İZZET ÜNVER LİSESİ.

Aynen şöyle bahsediyor Muharrem İnce:

Yeni süreçte Milli Eğitim Bakanlığı  yönetilemez bir kurum haline getirildi, kararlar başka yerlerde alındı, uygulama sorumluluğu bakanlık personeline bırakıldı. İstanbul Güngören’de hangi okulların imam hatibe dönüştürüleceğine bir belediye başkan yardımcısı karar verdi. İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Okul Müdürleri devre dışı bırakıldı.

Cami bahçelerinde imam hatip kayıtları yapıldı, kişilerin özel telefonlarına konuyla ilgili mesajlar geçildi, Güngören İzzet Ünver Lisesi 1972 yılında kurulan ve genel lise olarak hizmet veren bir okul. Okulların açılmasına 3 gün kala hiç kimseye haber vermeden bu dönüşüm yapılıyor.

Cumartesi günü, ilçe milli eğitim müdürünün de bulunduğu bir toplantıda İzzet Ünver Lisesi Müdürü söz alarak;

 “Müdür bey okulumuz İmam Hatip olmuş ama ben bunu cuma namazında camide hocadan öğrendim.” diyor.

İlçe müdürü, okul müdürüne  “benim de haberim yoktu” diyor.

 İşte bu komedi, Türkiye’nin eğitim sistemindeki durumunu özetlemektedir”

*** 

O dönemde toplanan 2 bine yakın imza, göz ardı ediliyor.Dilekçeler sümen altı yapılıyor. Hiç bir gerekçe gösterilmeden, izzet ünver lisesi kayıtları alınmıyor.”Talep yok” deniliyor. Halbuki, tercih listelerinde izzet ünver lisesi aktif değil.

İzzet ünver lisesi mezunlar derneği, bu emrivaki isim değişikliği ve tür değişikliğine itiraz için dava açıyor. Ne oluyor peki? Dava süreci bitmeden,  son mezunlar da verildikten sonra, kayıtlı öğrenci kalmayınca, tabela indiriliyor. Bu da yetmiyor, hem tür değişikliği yapılıp imam hatip oluyor, hem de ismi değiştiriliyor.

İzzet ünver lisesi bir bağış okulu. Bağış yapan İzzet ünver’in varisleri okulun bağış evraklarının İstanbul İl Milli eğitim’de olduğunu  söylüyor. Avukatlarını görevlendiriyorlar.Bu işin hukuksuz olduğunu okulun adının değiştirilemeyeceğini  bildiriyorlar.

İstanbul Milli eğitim müdürlüğü, itiraza cevap veriyor. Milli eğitim müdürlüğümüzde çeşitli afetler sonucu evraklarınız bulunamamaktadır.

Dava devam ettiği halde, İzzet ünver lisesi, adıyla geçmişiyle, mezunları ve öğretmenleri, çalışanları ile tarih oluyor..!

Şimdi; Bir mezunlar derneği var ama okulu yok.  Mezunları var, öğretmenleri var ama okulu yok.

Bir okulun fotoğrafı var ama kendi yok.

Hatıraları var, başarıları var, tarihi var ama okul yok..

Binanın içinde ve önünde çekilmiş binlerce fotoğraf var ama okul yok..

Geçmiş çalınır mı? Çalınmış bir geçmişle, gönüllerde yaşayan ama hiç unutulmayacak bir İzzet ünver Lisesi var.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.