Bu ülkede herkesin, şöyle veya böyle izin kullanma, tatil yapma, hasta olma, hatta ölme hakkı var.

Biliyor musunuz, öyle bir meslek var ki, bunların hiç birini kullanamıyor..

Mali müşavirlik..!

Örneğin, hastasınız yatamıyorsunuz.. Kalp krizi geçiriyorsunuz, mücbir sebep sayılmıyor. Ameliyat olacaksınız, izin yok. Hatta ölüyorsunuz, yine izin yok.

Komik değil mi?

Doktora gidip, kanser olduğunuzu öğrenseniz, bir rapor alsanız, geçerliliği yok.

Ameliyatınızı , beyanname sürelerinin dışına ayarlamalısınız.  Böyle bir zaman aralığı var mı?  O da yok.

Ameliyat oldunuz, hemen toparlanmalısınız.. Öyle ağırmış, ölümcülmüş mali müşavirler için geçerli değil. Hele enfeksiyon vs.. gibi tehlikeler hiç geçerli değil.

Mesela  ölüyorsunuz aniden, bilirsiniz bazı ölümler hiç beklenmedik bir zamanda oluveriyor. (Şu cümleyi yazarken bile gülüyorum, o kadar absürt bir tanımlama ki.. ) Neyse konuya dönelim, ölüveriyorsunuz haber vermeden, sizin arkanızdan maliye beyannameler süresinde verilmedi diye ceza kesiyor.

Kadın mali müşavirler, genelde doğumlarını yılın en sakin zamanına ayarlarlar. Şaka değil, yıllardır bu böyle. Ansızın hamile kalırsa, o da onun şanssızlığıdır. Çünkü doğum mart ayı veya nisan ayında olabilir. Ya da ne bileyim geçici vergi zamanına rastlayabilir, yahut kdv beyanı zamanına denk düşebilir. Çok kadın mali müşavir gördüm, sezeryanlı karnını tuta tuta bürosunun başında beyanname yetiştirmeye çalışan.

Çocuğunuz hastalanır veya ailenizden biri, onun yanında olamazsınız. Zaman çok önemlidir. Bu tür durumları, beyanların son gününe denk getirmeyeceksiniz. Geldiyse, yakınlarınız, sevdikleriniz siz olmadan idare edecekler. Etmeyi öğrenecekler..

Ananız babanız öldü, mezarlıktan direkt büroya dönebilirsiniz.. Tarih önemli..! Zaman, beyan zamanı olmamalı. Ölümler takvime göre olmalı.

Velhasıl, İnsani olan hiçbir şeye hakkınız yok .

Yıllardır, mali müşavirler “mücbir sebepler” ile ilgili bir yasal düzenleme istiyor.  Yıllardır dediysem, öyle 5-10 yıl değil..  En az, 25-30 yıldır. Gerçekleşti mi? Hayır..!

Mayıs ayında, istanbul’da mali müşavirler odası seçimli genel kurul var. Yine bu yıl, Türkiye serbest muhasebeci ve mali müşavirler odalar birliğinin (TÜRMOB)  yine seçimli genel kurulu var. 89 yılından beri, aynı vaadler yine verilecek. Bir şey değişecek mi? Hayır..!

Sizi insan yerine koymayan, tatil yaptırmayan, hastalanınca yatmanızı kabul etmeyen, hatta  ölmenize bile izin vermeyen  bir sistemde, siz olsanız  seçime gidip oy kullanır mısınız?

1 Yorum

  1. İyi ki öğretmen olmuşum.Şaka bir yana devlet memurları olarak bizler devleti tepe tepe kullanıyorduk eskiden .Basit bir hastalığınız olmayagörsün ,hem doktora gider, hele birinin de selamını götürürsek, en az iki hafta rapor alırdık. Küçük bir cerrahi müdahale yapılmışsa zaten aylarca rapor verilirdi. Bunu yapanlar sadece devlette çalışanlardı.Özel sökörde buna izin verilmediğini yıllar sonra yaşayarak öğrendim.Ders zili çalmadan iki dakika önce sınıfın kapısında olmak zorundaydık.Oysa devlet okullarında öğretmenler laylaylom havasında derse girer,dersin yarısını öğretmenler odasında,koridorda ,kapı önünde sohbet ederek geçirilerdi. Sizin meslekte “mücbir hallerde!! ” bile izin yapamayacağınızı duymuştum.Doğrusu bu kadar da zor koşullar altında iş yaptığınızı bilmiyordun. Mart,Nisan ayları çocuk doğarma ayları kadınlar için..Güldüm gerçekten..Ya erkekler ? Belli ki onlar da farklı sorunlar yaşıyorlar.Kolay mı öyle para kazananların hesabını kitabını aksatmak?Ne diyem,kolay gelsin 😊

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.