Dino Artık Çok Sevdiği Vatanında

Türk sevdalısı olan Rum asıllı Dino’nun vasiyeti yerine getirildi.

1960’lı yıllarda Üsküdar Bağlarbaşında ikamet eden 4 kişilik  Rum ailesi her sene yaz aylarını Şile’ye gelerek tatillerini burada geçirirlerdi.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası yapılan baskılar sonucu Türkiye sevdalısı Rum ailesi Selanik’e göç etmiş. Vatan sevgisi hiç dinmeyen Dino’nun tek arzusu Türkiye’de gömülmektir. Bunun mümkün olamayacağını bilen Dino kendince bir çözüm üretir ve ailesine vasiyette bulunur.

Vasiyetinde “beni yakın, küllerimi de Şile’den denize atın. Ben ancak vatanımda böyle kalabilirim” dedi. 12 Ekim’de bu vasiyet gerçekleştirilir. Ailesi ve Şile’deki dostları tarafından Dino’nun külleri denize atıldı.

Aralarında eski Belediye Başkanlarından İhsan Çayıroğlu ve Şile Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı Nabi Evren’inde bulunduğu bir grup Şileli dostları tarafından mini törenle denize döküldü. Duygulu anların yaşandığı törende “Dino artık rahat uyu, çok sevdiğin vatanındasın” dediler.

hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

Muhtarlar Dernek Başkanı Timur İzmir

Muhtarlar Derneği olağan kongresi yapıldı. Yeni Başkan Timur İzmir oldu. Bir hafta önce ertelenen Muhtarlar …

84 Milyon İçin 3’er Fidan

Gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak amacı ile “Geleceğe Nefes Kampanyası” kapsamında 11 Kasım …

1O Kasım Yas Değil, Atatürk’ü Anma ve Anlama Günüdür

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 83. yılı anma programı kapsamında Atatürk Anıtı’na …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir