Adalet Tecelli Eder

Küçük bir kasaba ve kendi halinde yaşayan bir toplumda sürprizler eksik olmuyor. Herkesi etkileyen ve deyim yerinde ise yaşamı baypas eden pandemi süreci içerisinde yaşananları lehine çevirme çabasına giren İlçede, beklenmedik olayların yaşanması insanlarda şok etkisi yarattı.

Düşünsenize kendi halinde işinde ve gücünde küçük bir esnafsınız ve bir sabah ne olduğunu anlamadan apar topar götürülüyorsunuz. Konuya dair hiçbir fikriniz yok, ellerinize ve yüreğinize vurulan kelepçeyi anlamaya çalışıyorsunuz.

Hayat bazen insanlara fazlasıyla sürpriz yapıyor. Hiç beklemediğiniz yerden olaylar vuku buluyor. Pardon da kime ne yapmışım, kimin tavuğuna kış demişim, ekmeğimin peşinde, vatandaşın işini yapıyorum. Suç mu, suçlu mu aranıyor anlamak mümkün değil. “Herkesin konuya vakıf olduğu ve yıllarca süre gelen bir düzenin çarkına mı kapıldık yoksa korktuğumuz başımıza mı geldi” soruları kafalarda cirit attı.

Hani bir sabah uyandığında her şeyin altüst olduğu olayda kendinize gelmek saatler almıştı, yaşananlara anlam vermeye çalıştığınız o saatlerde küçük kasabada adeta kıyametin koptuğuna tanık oldunuz. Yer yer insan kümeleri, hararetli konuşmalar, aynı nakaratlar, senaryolar havalarda uçuşuyor, neler oluyor, meğer neymişiz diye sormuştunuz ya kendinize. İşte o zaman taşlar yerinden oynadı, dengeler değişti. Su çekildi ve toprak göründü. Meğer neler oluyormu şun farkına varıldı. Kısaca maymun gözünü açtı ve kendine geldi. Sessizlik bozuldu, bir gürültü çıktı, ortalık toz bulutundan ayrıldı, hava silkelendi birden bire.

Hani denir ya; Suç ispatlanana kadar herkes masumdur, içeri girenler, dışarı çıkanlar, tutuklular, kontrollü salıvermeler, neler oluyormuş bu kasabada. Bu hareketlilik ne, konular, kavramlar, rüşvetler, ölüler, diriler, masumlar, masum olmayanlar her şey birbirine girmiş, ayırt etmek çok zor olsa da “adalet mülkün temelidir”

 “Kurunun yanında yaşta yanar” misali masumların suçlu gibi görünmeleri, itibar, iş, saygınlık, güven gibi insani değerlerin zedelenmesinin bedeli parayla kazanılamaz, onlar artık geri kalan zamanlarında iyileştirme çabası içerisinde kendini anlatma derdine düşerek bedel ödemiş olacaklar.

Tabiiki suçun olduğu yerde gereğinin yapılması kadar doğal bir şey yoktur. Çekirge bir sıçrar, iki sıçrar fakat üçüncü de yakalanır misali suç işlenmişse ispatlanır. Hukuk devletinde hukuğa aykırı davranışlar işlenirse, er geç açığa çıkar. Yapılan yanlışlar kimseye yar olmaz. Adalet tecelli eder, önemli olan masumların ve suçluların birbirinden ayrılmasıdır. Açgözlülük, hırs, kural tanımamazlık gibi ego içerikli duyguların yaptırımı da ağır olabiliyor.

Adalet masum olanla suçlu olanı ayırmak içindir.  Temennimiz Sessiz ve sakin bir kasabanın güzel olaylarla anılmasıdır,  saygılarımla…

Yasemin ERYILDIZ

hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

CHP’ de Hep Bana Rab Bena mı?

CHP şile kongresini yaptı. Eski ilçe başkanı yeniden başkan oldu. Seçim bitmiş olmasına rağmen varlığını …

Belediyecilik ve Şehir Yönetimi

Bugün burada belediyecilik ve Şehircilik nasıl yapılıyor aksayan yönler nelerdir, neler yapılmalı konusunu, yaşadığımız ŞİLE …

Ego Pençesine Sıkışmayın

Değerler hızlıca kaybolup, yerini çıkarlara teslim etmiş durumda. Hani denir ya “maya bozukluğu” bir insanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir