Tarımsal Veriler İle Turizm

“Tarımsız bir turizm Şile’de tek kanatlı bir kuş gibi olur”

İlçe Tarım Müd. Kemal Benli

Şile Kaymakamlığı ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Tarımsal verileri” konulu toplantı Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Şile Kaymakamı, Süha Karaboran, Jandarma Komutanı, muhtarlar, stk temsilcileri ve kurum amirleri katıldı.

Kaymakam İbrahim Süha Karaboran konuşmasında bu tarz toplantıların Şile’ye faydalı olduğunu düşünerek, gündeme göre zaman zaman kurumlarla istişareler yapıp, fikir alışverişinde bulundukları toplantılar düzenlediklerini ifade etti.

İlçe Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran

Karaboran; “bu toplantıları yakın geçmişte başlattık. Aslında havanda su dövüyormuşuz gibi bir şey olmasını da istemiyorum. Yani yaptığımız bu toplantıların somut bir dönüşü olsun. Yaz dönemi boğulmalarla ilgili bir toplantı yaptık. Sonuçtan gidersek faydalı oldu gibi. Turizm Şile’nin geleceği dedik, turizmin şileye katkıları, senede 2.5, 3 ayın dışına ve bir yıla nasıl yayarız gibi fikirlerle tarım konusuna geldik. İlk bakışta alakasız gibi görünmesi çok sığ bir düşüncedir. Alında çok çok alakalı, özellikle Şile’de çok alakalıdır. Tarımsız bir turizm Şile’de tek kanatlı bir kuş gibi olur. Turizm yalnızca denizden ibaret değildir. Turizmin bir sürü ayağı var hepimiz biliyoruz. Sağlık turizmi, spor turizmi, kültür turizmi gibi, turizmde eğitim gibi çok kolu, ayağı olan bir sektör. Tarımı buna Şile’de dahil etmemiz lazım. Şile İstanbul’un 3. Büyük coğrafyası, yaklaşık 800km2 lik bir arazi, yüzde 80 orman gibi. Sadece 2,5 ay denize mahkum olmaması lazım. Bu katılımlı toplantıların ana fikri ilçenin sektörel bazda dinamiklerini nasıl harekete geçiririz, harekete geçenlere nasıl bir ivme kazandırırız, hız kazandırırız da ilçemize bir ilave güç sağlarız. Bunu arzu ediyoruz” dedi.


TARIM İLE MUTLU ŞİLE

İlçe Tarım Müdürü Kemal Benli, İlçe Müdürlüğünün ilçedeki konumu, faaliyetleri neler olmuştur, görev alanlarına neler giriyor ve daha sonra paydaşlarıyla hangi ortak konularda Şile’yi “tarım ile mutlu Şile” şeklindeki sloganla bu yönde nasıl ileriye götürebiliriz” diyerek Şile’de tarımsal verileri slayt eşliğinde yaptığı sunumla anlattı. Seracılık, hayvancılık, fındıkçılık,arıcılık, balıkçılık gibi bir çok konuda bilgi verirken, Şile’de ekili alan 29,067,00 Dekar, çiftçi sayısı 120 2018 yılı tarımsal verileri de sundu.

İşlenilebilir arazi tarla (nadas dahil) 9070, sebze alanı 2077meyve alanı 17244, sera alanı 490, fındıklık 3049 kavaklık/söğütlük ürün getirmez alan 33570 toplam alan 75500

Toplantı soru-cevap şeklinde yapılan fikir alışverişi ile son buldu.

hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

1987’den Sonra Bir İlk Daha 

Şile Belediyesi, altyapı faaliyetlerinde de vatandaşların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için çalışmalarını sürdürüyor. 782 …

Yeni Tam Donanımlı Hasta Nakil Ambulansı 7/24 Görev Başında

Şile Belediyesi, sunduğu hizmet kalitesini artırabilmek için teknik donanımlı hizmet araçlarının sayısını yükseltmeye devam ediyor. …

“Gazeteci Kenan Gülerci’nin İlk Kitabı ‘Irak Türkmen Siyasi Hareketi’ Yayınlandı ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a Takdim Edildi”

Gazeteci Kenan Gülerci’nin “Irak Türkmen Siyasi Hareketi” adlı kitabı, Türkmenlerle ilgili önemli bir çalışma olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir