Şile Tapu Dairesinde Neler Olmuyor

2021 yılının sonlarında Şile Tapu Dairesinde yaşanan talihsiz olaydan sonra, Şile halkı ve emlakçılar Tapu dairesinde işlerin durma noktasına geldiğini ifade ediyorlar.

Şile Tapu Dairesine atanan memurlar işlemleri zamanında yetiştiremediklerinden dolayı hem vatandaşı hem de emlakçıları zor duruma düşürüyor. Alınan bilgiye göre; 2021 yılında içeri verilen evrakların yetiştirilmemesinden kaynaklı yatırılan harçların 2022 senesinde tekrardan al baştan yapılan işlemlerde vatandaş iki kez harç ödemek zorunda kalmasına rağmen  yeniden sıraya girmesi ve oluşan yoğunluktan dolayı işlemlerin günlerce hatta aylarca sürdüğü ifade edilmektedir.

Şile Tapu dairesine gelen geçici memurların mazeretleri ve tayinle gitmelerinden kaynaklı oluşan aksaklıklar vatandaşı zor durumda bıraktığı gibi emlakçıları da mağdur ettiği belirtiliyor. Veraset, intikal, isim tahsis, ipotek ve satış işlemleri gibi konuların zamanında yapılamamayışı vatandaşı isyan noktasına getirdi. Normal şartlarda en uzun işlemler birkaç gün içinde bitmesi gerekirken aylarca sürmesinden kaynaklı mağduriyetlerden dolayı şikayetlerde katlanarak artmaktadır.

Emlakçılar; “hemen her gün Tapu dairesine gidip evrakları soruyoruz. Günler hatta aylardır süren işlemler bir türlü sonuçlanamıyor. Her gittiğimizde farklı bir memura verildiğini ve ha bu gün, ha yarın olacağını söylemelerine rağmen tapu işlemleri yapılamaz hale geldi.  Mal sahipleri, alıcı ve satıcılar bizleri her gün arayıp sorunun bizde olduğunu düşünüyorlar. İşlerin uzamasından dolayı birçok işimiz bozuluyor, yetkililerin bu soruna çözüm getirmesini bekliyoruz. Ayrıca yapılmakta olan ve yılan hikayesine dönen Tapu Dairesinin inşaatı da bir türlü bitemedi. Bitmiş olup tapu yeni yerine taşınmış olsa belki yeni memur atamalarıyla birlikte işler daha kolay yürürdü. Şu anda Şile Tapu Dairesinde tapu zafiyeti yaşanmaktadır. Sesimizin duyulmasını istiyoruz” dediler.

hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

Şile’de Balıkçılar Vira Bismillah Dedi

Av yasağının kalkmasıyla birlikte balık avlama sezonu başlarken, Şileli balıkçılar “Vira Bismillah” dedi. 15 Nisan …

PAŞA DÖNER ÖZGÜR ELLERDE

Şile Paşa Döner, Kabadayı Kardeşler ile yeniden Şile’nin hizmetinde Tavuk dünyasının önemli isimlerinden olan Paşa …

ADD’den Bağımsızlık ve Zafer Konvoyu

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’un 100. Yılında ADD Şile Şubesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.