SENİ ŞEYTAN

İnsanın içi ile dışı neden bir olamıyor. Karşı karşıya gelindiğinde yüzüne takındığı en masumane ifade ile kurnazlık ödülüne layık oluyor. Çok masum, iyimser, pamuk kalpli sandığın muhteremin gerçekte tam bir şeytan olduğunu anlamak ne mümkün? Nereden bileceksin kafanı çevirip yanından ayrıldığında içindeki kemirgenin harekete geçtiğini. Az daha dursan zehirlenme riski geçireceksin.

Yazık demek bile iyi niyet duygusu taşır. Hiçbir duyguyu hak etmeyen bu kör şeytanlardan yalnızca uzak durmak lazım,  becerebilene tabi. Çünkü şeytanla baş edilmez. Şeytanın nereden çıkacağı da bilinmez. Üzerine geçirdiği insan postuyla etrafta dolaşırken hiç bilinmez.

Hani her şey yolunda giderken hiçbir sorun görünmezde, birazcık çıkar çatışması olduğunda en tanınanı bile tanımakta güçlük çekersin. Önce kendi haklılığı ile ego duygusunu devreye sokar. Ardından iç kemirgenler harekete geçer ve belki de elinde olmayan nedenlerle tamamen yönlendirilmiş bir şekilde zarar vermeye başlar. İşte o zaman eyvah! Yine şeytana yenik düştü, yine küçük işleri için kazandı sandığı şeyleri kaybetti, yine her şeyi unutup insanın en temel kötü özelliği olan nankörlüğü devreye soktu. Hani yazık etti diyeceğiz de “yazık” duygusunun içindeki merhamete de yazık. Vicdanın sesine kulak vererek yapılan her güzellik, karşı tarafın atağı ile çirkinleşiyorsa “yazık” kelimesi farklı bir şekilde ifade edilmelidir bence.

Mesela şöyle bir düşünüp çevrenize baktığınızda hani yıllarca dostluk kurduğunuz, birçok olayı birlikte başardığınız, birçok olaya tanık olduğunuz, birçok zorluğu beraber aştığınız kişi yada kişiler mutlaka aklınızdan geçmiştir ve sonunda “değmezdi, nankördü, hak etmedi, yazık etti, içten pazarlıklıydı gibi kelimelerin ard arda sıralandığını göreceksiniz. Bunların en güzel örneğini sosyal medyada görmek mümkündür. Günde en az üç kişinin aynı duygular içerisinde paylaşım yaptığını görmek insanlık adına bir kayıptır. Mevlana’nın o güzel sözünü hatırlayalım. “Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol” demiş. Dürüst insanlarla karşılaşmanız dileğiyle iyi seneler dilerim.

hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

Şile Turizm Derneği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile Şile Turizm Derneği İlçedeki gazetecileri kahvaltıda ağırlayarak, günlerini …

İstanbul Barosundan Türk Halk Müziği Korosu Büyük İlgi Gördü

İstanbul Barosu Türk Halk Müziği Topluluğu şef Ahmet Tekin Kumaş yönetiminde güzel bir konserle seyircilerin …

Ümraniye Kitap Fuarı 3. Kez Kapılarını Açıyor

Ümraniye Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Ümraniye Kitap Fuarı, cumartesi günü kapılarını kitapseverlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir