Şile! Ağva Kumtepe Mirasına Sahip Çık

Son günlerde 1. Derece sit alanı olan Ağva Kumtepenin 3. Derece sit alanına çevrilip imara açılacağı yönündeki iddialar karşısında harekete geçen Şile Çevre Gönüllüler Derneği, harekete geçerek bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya CHP İlçe Başkanı İbrahim Çelik, İyi Parti Meclis Üyesi Hüseyin Özgür, Şile  Eski Belediye Başkanı İhsan Çayıroğlu, Ağva Eski Belediye Başkanı Ali Acar, Add Şile Şube Başkanı Hanife Telli,  çevreciler ve doğa dostları katıldı.

Şile Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı Coğrafyacı Nabi Evren yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Şile İlçei Ağva Mahallesi Halk Plajının hemen gerisindeki doğal sit özelliklerine de sahip Bayraklı Tepe (kum tepe) adı ile anılan yaklaşık 34 dönümlük saha Şile İmar planlarında 1. Derece Arkeolojik sit alanında kalmaktadır. Burası M.Ö. 12 bin ile M.Ö. 6000 yılları arasına rastlayan döneme ait İstanbul’un en eski buluntu yerlerinden bir konak yeri, bir höyüktür. Saha aynı zamanda üzerindeki nadir kumul bitkileri jeolojik/jeomorfolojik güzellikleri ile doğa harikasıdır. Sahip olduğu arkeolojik ve pitoresk doğal özellikleri ile bu çok önemli miras saha, arkeolojik sit alanı içinde bulunan Yakuplu mahallesi pafta 4, parsel 21 (brüt 3.700m2) sahiplerinin müracaatı üzerine 1. Derece arkeolojik sit alanından, 3. Derece arkeolojik sit alanı statüsüne alınmak istenmektedir. 3. Derece arkeolojik sit statüsüne alındığında imara/ yapılaşmaya açılacak olması bilim, insanlık, ülkemiz ve bir turizm cenneti Ağva adına telafisi mümkün olmayacak emsallere yol verecektir. Bayraklı tepedeki mevcut 1. Derecede Arkeolojik sit vasfının korunmasını istiyoruz” dedi.


Belediye Başkanı Müze Olması İçin Girişimde Bulundu

Dün öğlen Belediyeden gelen bir telefonla buraya geldim ve Belediyeden başkan dahil kalabalık bir heyet buradaydı. Kendilerine buranın önemini kendilerine sundum ve anlattım. Tabi buranın böyle bir özelliği olduğunu anladığım kadarıyla Belediyede bilmiyordu. Anlattıktan sonra Sayın Başkan İlhan Ocaklı’da ikna oldu ve buranın Kültür Bakanlığına bildirilerek insanlarında gezebileceği bir Açıkhava Müze şeklinde olma talimatını verdi. Kendisi de bu olayı sosyal medya hesabından paylaştı. Fakat burada karar verecek organ Belediye değil. Belediye kurulun bir parçası. O yüzden hepimiz buraya sahip çıkmalıyız ki görünen odur herkes üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor hepinize huzurlarınızda teşekkür ediyorum”


Buranın önemi hakkında biraz bilgi verecek olursak; Türkiye’de Pleyistoria araştırmalarını yapan en önemli hoca rahmetli Prof. Dr. Hocamız Ufuk Esin, yine Prof. Dr. Mehmet Özdoğan burası hakkındaki araştırmalarında Şile’de Sahilköy ve Ağva İsstanbul’un en eski buluntu yerlerinden biri. Burada yerleşim olduğu zamanlarda İstanbul Boğazı açık değildi. Burası bir göl, 10 bin yıl evvelden bahsediyoruz. Burada göstermelik kazılar yapıldı. Burada insanlar ağaç kovuklarında, sazlardan yaptıkları yerlerde yaşıyorlardı. İnsan topluluğu vardı burada. Burada ancak çakmak taşları, avcı malzemeleri, buradan ve Sahilköy’den toplanarak İstanbul Arkeolojik Müzesine gitmiştir, ordadırlar.


Emsal Karar Var

Eski Belediye Başkanı İhsan Çayıroğlu’da kendi döneminde 1987 yılında konuya benzer bir olay yaşadıklarını ve konu mahkemeye taşındığında emsal kararın olduğunu hatta Belediye arşivinde kararın bulunduğunu ifade etti.


Farklı Hesaplar mı Var Acaba?

Ağva Eski Belediye Başkanı Ali Acar’da, “bu tepenin geçmişteki sahipleri burayı hep halkın yararına kullanmışlardır asla ekip biçmemişlerdir. Burası 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının Avrupa fonlarından gelecek turizm dediği bir proje çalışmaları vardı. O projeler için pilot bölgeler arasında Şile’de vardı. Düşünüyorum da acaba farklı bir çalışma  var diye de düşünmüyor değilim. O yüzden sizlere, bizlere, belediyemize yani hepimize çok görevler düşüyor” dedi.
hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

Ali Rıza Başkan 63 Gazeteciyle Balıkesir’e Çıkartma Yaptı

İstanbul Medya (İstanbul Gazete TV ve İnternet Habercileri Derneği) Başkanı Ali Rıza Yıldız, 63 gazeteciyle …

Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Mehmet Özdil’le Devam

Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Odası yaptığı olağan kongre ile Mehmet Özdil’le devam kararı aldı. Ümraniye …

Sektöre Yeni Soluk, İddialı bir İsim, ASLAND Gayrimenkul ve Mimarlık

Profesyonel hizmet anlayışı ile Gayrimenkul sektörüne farklı bir imaj kazandırıp, hayali gerçeğe dönüştüren Asland Gayrimenkul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.