Pehlivalar Şile Er Meydanında Destan Yazdı

Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri bu yıl 16. kez er meydanında başpehlivanları ve spor severleri buluşturdu.  Türkiye’nin dört bir yanından Şile’ye gelen 1000’e yakın güreşçi, er meydanında ter döktü. 

Etkinlik, Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın eşsiz marşları ve renkli kortej yürüyüşüyle başladı. Güreş Alanı’nda düzenlenen 16. Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri’ne 62 başpehlivan katılırken, farklı branşlardan 1000’e yakın güreşçi mücadele etti. Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya ve Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’nın da katıldığı Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri, binlerce spor severin katılımıyla sabah erken saatlerde büyük bir coşku ile başladı. 

Her Alanda Etkinliklerimiz ile Buluşmaya Devam Edeceğiz

Etkinlik öncesi Şilelilere seslenen Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, Şile’nin yükselen bir değer olduğunu bir kez daha vurguladı. Başkan Ocaklı: “Geçtiğimiz hafta tüm Türkiye’nin konuştuğu festivalimizin 34’üncüsünü gerçekleştirdik. Hemen ardından bugün burada sizlerle 16. Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri’nde birlikteyiz. Yakın bir zamanda da 2. Palamut Festivalimizde birlikte olacağız.  Her alanda her kesime hitap eden etkinliklerimizle birlikte büyümeye, güçlenmeye devam ediyoruz.” dedi. 
Son 5 Yılda 3 Kez Başpehlivan Olan Güreşçi Altın Kemer ve Togg Kazanacak

Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri, sadece bir spor etkinliği değil, aynı zamanda köklerimize, ata sporumuza sahip çıkmanın ve gelecek nesillere aktarmanın bir ifadesi olduğuna da dikkat çeken Başkan Ocaklı: “Her biri birbirinden kıymetli Başpehlivanlarımız ve diğer pehlivanlarımızı ağırlamaktan onur duymaktayız. Bir yanımız deniz, bir yanımız orman ve er meydanında böylesine ata sporuna gönül veren hemşehrilerimizle birlikte olmanın sevinci anlatılmaz yaşanır. Ayrıca 3 yıl üst üste şampiyon olan güreşçimize altın kemer veriyoruz. Ödülümüze bir ek daha yaptık yerli ve milli otomobilimiz TOGG’u hediye edeceğiz. Amacımız Ata Sporumuza verdiğimiz değeri ortaya koyabilmek, pehlivanlarımıza verdiğimiz değeri ortaya koyabilmek, Şile’yi ve güreşlerimizi ulusal anlamda etkin kılabilmektir.” diye konuştu.
Mustafa Taş  İki Kez Üst Üste Başpehlivan

Sabah erken saatlerde   başlayan çekişmeli müsabakalar akşama kadar büyük bir mücadeleyle sürdü.  Akşam saatlerinde başlayan başpehlivanlık güreşlerinde ise Mustafa Taş ve Kürşat Şevki Korkmaz karşı karşıya geldi. Karşılaşma sonunda Mustafa Taş 16’ncı Şile Yağlı Güreşleri’nin kazanarak iki yıl üst üste başpehlivan oldu. Başpehlivanlık karşılaşması sonunda Mustafa Taş, Kürşat Şevki Korkmaz, Hüseyin Gümüşalan ve Ali Gürbüz’ün ödülleri Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, Güreş Ağası Seyfi Şahin tarafından verildi.
 

hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

Şile Belediyesi Spor Akademisi Yaz Dönemi Törenle Son Buldu

Üç Bine Yakın Öğrenci Eğitim Aldı11 Eylül Pazar günü Şile Etkinlik Alanında düzenlenen programda 2021-2022 …

Şile’de Açık Su Yüzme Şampiyonası Yapıldı

Marathon Masters Spor Kulübü tarafından Türkiye Yüzme Federasyonu nezaretinde düzenlenen  Masters Açık Su Yüzme Şampiyonası, …

Şile Yağlı Güreşleri Başpehlivanı: Mustafa Taş

Ata sporunu destekleme amacı ile yapılan 15. Şile Yağlı Güreşlerinin bu yıl ki Başpehlivanı Mustafa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir