45 Yıl Sonra Madalyaları Verildi

Şile’de bulunan 16 Kıbrıs gazisine 45 yıl Şile Kaymakamlığı tarafından  K.K.T.C. milli mücadele madalyası  verildi.


27 Haziran Perşembe günü Şile Kültür Merkezinde düzenlenen törenle 45 gaziye madalyaları verildi.

Törene; Şile Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran, Garnizon Komutanı Albay Ali Beşir, Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, Hava Uçaksavar Er Eğitim Merkez Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, kurum amirleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Kıbrıs Barış harekatı ile hazırlanan slayt gösterisi yapıldı. Ardından Bilal Gün tarafından kur-anı kerim  tilaveti okundu. Hava Üsteğmen Yavuz Selim Kahya tarafından “bayrak” şiiri okundu ve Kıbrıs gazisi deniz astsubayı  gazi Orhan Güçlü o yıllara dair bir anısını anlattı.

Belediye Başkanı İlhan Ocaklı konuşmasında; “bu memleket size minnettardır. Sizlerin verdiği bu destansı mücadele bizlere örnek oluşturdu. Bu bayrak, vatan ve toprak uğruna hepimiz canımızı seve seve vermeye hazırız” dedi.


Garnizon Komutanı Albay Ali Beşir’de yapmış olduğu ders niteliğindeki konuşmasında; Osmanlı İmparatorluğunun bilimden uzaklaşmaları, petrolün Osmanlı toprakları içerisinde bulunması ve batılı devletlerin planları ile birlikte aralarında “Osmanlı devleti 23-30 yıl daha yıkılmazsa bir daha kolay kolay yıkılmaz” diyerek Osmanlı’yı yıkma planlarını gerçekleştiriyorlar.Sonunda 1. Dünya savaşı sonrası 6 ay içinde Osmanlı Devletini yıkıyorlar. Ardından rahmetli Atatürk çıktı ve Kurtuluş savaşının ardından T.C. kurdu. 1960 tarihinde Birleşik Kıbrıs Devleti kuruldu. Ardından 1974’te Kıbrıs Barış harekatı yapılıyor. Rahmetli Ecevit ve Erbakan’nın çabalarıyla bugünkü Türklerin olduğu bölge alınıyor. Ben gazilerimizden, Kıbrıs’a ayak basan büyüklerimizden hangi yok şartlarda neler yaşadıklarını çok iyi dinledim. Gerçekten çok büyük mucizeye imza attılar. Ben buradaki gazilerimizin nezdinde tüm gazi ve şehitlerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum” dedi.


Şile Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran ise konuşmasında; bildiğiniz gibi şanlı tarihimiz binlerce yıldan beri sayısız askeri zaferlerle doludur. Biz bugün bu zaferlerle gurur duyduğumuzu söylüyorsak, göğsümüzü gere gere övünüyorsak bu şehitlerimizin, kahraman atalarımızın, gazilerimizin fedakarlıkları ve kahramanlıklarıyla mümkün olmuştur. Millet olarak onlara ne kadar minnet etsek azdır. Bugün burada 16 gazimize K.K.T.C.’nin hazırladığı madalyalar takdim edilecektir. Bu bizim için büyük bir onur, burada bulunanlar içinde tarihi bir andır diye düşünüyorum. Huzurlarınızda kendilerine minnet ve şükranlarımı arz ediyor ellerinden öpüyorum” dedi.


Protokol konuşmalarının ardından 16 Kıbrıs gazisine madalyaları takdim edildi ve hatırı fotoğrafı çekildi.

Ardından Garnizon Komutanlığında hep beraber öğlen yemeği yenildi.hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

Ordululardan Başkana Teşekkür

Şile Ordulular Derneği düzenledikleri kahvaltı programında  Belediye Başkanına teşekkür plaketi verdiler. Şile Belediye Başkanı İlhan …

İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu Susurluğa Çıkartma Yaptı

Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney,  Cumhuriyetin kuruluşunun 100.Yıl Etkinlikleri kapsamında, İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu …

Cumhuriyetin 100. Yılı Ümraniye’de Coşkuyla Kutlandı

Ümraniye Belediyesi Cumhuriyetin 100. Yılında binlerce vatandaşın katılımıyla Alemdağ caddesinde fener alayı yürüyüşü gerçekleştirdi. Başkan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir