Şile Fener Alayı ile Kurtuluşunu Kutladı

Şile’nin 97 yıl evvel düşman işgalinden kurtuluşunun ilan edildiği 7 Ekim, fener alayı ile kutlandı.


İstanbul genelinde özgürlüğüne kavuşan ve ilk ilçe olarak tarihe geçen Şile’nin 7 Ekim Pazartesi akşamı Belediye tarafından fener alayı düzenlendi. Kent Meydanında başlayan Fener alayı programına Şile Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran, Garnizon Komutanı Albay Ali Beşir, Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, Ak Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, BBP, Saadet Partisi İlçe başkanları ve yöneticileri, meclis üyeleri, Sivil Toplum Temsilcileri, kamu kurum amirleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Vasıf Topçu Fen Lisesi öğrencilerinin taşıdığı dev bayrak ve yakılan meşalelerle birlikte tek yürek olan Şileliler,75. Yıl ilkokul öğrencilerinin bando takımı ile birlikte kortej, coşku içinde yürüyüş yaptı. Fener Alayı Kent Meydanında başlayıp, Üsküdar caddesi ve Cumhuriyet caddesini geçerek yeniden Kent Meydanına gelindi. Kent Meydanında şehitlerimiz için saygı duruşu ile birlikte İstiklal Marşı okundu. Burada belediye tarafından özel hazırlanan slayt gösterisi izlendi.


Bu gün çok anlamlı bir gün.

 Ardından Şile Belediye Başkanı bir konuşma yaptı. Konuşmasında; “bu güzel ilçemizi bizlere armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum.6-7 Ekim kuvayi Milliye süvarilerinin,müfrezelerinin ilk Ağva’dan sabah saatlerinin girmesiyle ve kurtarması, akşam saatlerinde de Şile’nin kurtuluşu gerçekleşti. Yani İstanbul’un kurtuluşundan bir yıl önce belde olarak İstanbul’dan kurtarılan ilk beldedir. 1923’le beraberde ilk ilçelerden bir tanesidir. Bu gün çok anlamlı bir gün. İlçe Kaymakamımız ile birlikte siyasi partilerimizin ilçe başkanları el ele, kol kola Şile için bir aradayız. Emek sarf eden,hava soğuktur demeden bizlerle beraber yol yürüyen burada bulunan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Bizlerde aldığımız bu emaneti, bu mirası nesillere en iyi şekilde taşımanın gayreti içinde olacağız” dedi.Türk ordusunun evlatları her an hazırdır.

Ardından kürsüye Garnizon Komutanı Ali Beşir çıktı. Komutan Beşir; “Şile’nin kurtuluşu denince büyük bir muharebe yok burada. Yani bizim askeri manada büyük bir savaş yok. Birilerinin maşaları Türk Milletine, Türk Devletine zarar vermek istiyor. Onu harcamak istiyor. Türk Milletinin evlatları, Türk ordusunun evlatları her an hazırdır. Bu millete kimse diz çöktüremez bir daha Allah Şile’ye de Türkiye’nin hiçbir noktasına da kurtuluşlar yaşatmasın, sonsuza kadar bağımsız ve hür yaşasın” dedi.

T.C. Devleti de köklerinden aldığı güçle her daim daha ileriye dönecektir yüzünü

 Şile Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran’da yaptığı konuşmada; “Şile’nin bu gurur gününde sizlere ortak olma fırsatını bulduğum için çok mutluyum. Sonbahar hüzün ayı, slayt gösterisinde de hüzün vardı. Bundan tam 97 yıl evvel bu milletin kahraman evlatları, atalarımız o hüzünlü mevsimi bahara, yaza çevirdi, ruhları şad olsun. Aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Kurtuluş mücadelesinin 100. yılıydı. Şile’nin kurtuluşunun 100. Yılı üç yıl sonra olacaktır. Asırlar geçtikçe müesseseler güçlenir. Canlı organizmalar zaman karşısında yenik düşer lakin, Devletler, Milletler daha derinlere kök salar ve köklerinden aldığı güçle kendisini daha yukarıya, daha merhalelere taşır. İnşallah T.C. Devleti de köklerinden aldığı güçle her daim daha ileriye dönecektir yüzünü ve dünya milletler içinde yerini alacaktır, almıştırda kutlu olsun” diye sözlerini tamamladı.hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

Cumhuriyetin 100. Yılı Ümraniye’de Coşkuyla Kutlandı

Ümraniye Belediyesi Cumhuriyetin 100. Yılında binlerce vatandaşın katılımıyla Alemdağ caddesinde fener alayı yürüyüşü gerçekleştirdi. Başkan …

“Gazeteci Kenan Gülerci’nin İlk Kitabı ‘Irak Türkmen Siyasi Hareketi’ Yayınlandı ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a Takdim Edildi”

Gazeteci Kenan Gülerci’nin “Irak Türkmen Siyasi Hareketi” adlı kitabı, Türkmenlerle ilgili önemli bir çalışma olarak …

Bakırköy Halk Eğitim Merkezi Türk Halk Müziği Topluluğu Türkü Tadında Konser Verdi

Türk Halk Müziği Topluluğu Bakırköy Halk Eğitim Merkezi’nde verdiği konserle izleyiciden tam not aldı. 6 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir