Birlikten Kuvvet Doğdu, Çed İptal Oldu

Ahmetli ve Satmazlı Mahallelerinde Alton Beton ÇED engeline takıldı.

Yıllardır taş ocağı sorunu ile karşı karşıya kalan Şile,  son olarak Ahmetli ve Satmazlı mahallesinde  kalker ocakları, kırma-eleme-yıkama tesisi ile asfalt plent ve hazır beton tesisi kapasite artışı ile ilgili ÇED süreci Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından sonlandı.

Aylar öncesinden Teke Mahallesinde açılması planlanan taş ocağı öncelikle Şilelilerin engeline takıldı. Hemen ardından Satmazlı ve Ahmetli Mahallelerinde mevcut olan ve Alton Betona ait Kalker Ocakları, Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi ile Asfalt Plent ve Hazır Beton tesisi kapasite artışı da Şile engeline takılarak ÇED süreci durduruldu.

Öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yapılan duyurudan Alton Beton ve Nakliyat San. Tic. Ltd. Şti. tarafından İstanbul İli Şile İlçesi Ahmetli ve Satmazlı Mahallesi mevkii kalker ocakları, kırma-eleme-yıkama tesisi ile asfalt plent ve hazır beton tesisi kapasite artışı” projesinin yapılması planlanmaktadır. Söz konusu proje için Söz konusu proje için çevresel etki değerlendirilmesi (ÇED) yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince 21/11/1019, saat 13.30’da faaliyetle ilgili halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için Ahmetli Evlendirme Salonunda “Halkın katılımı toplantısı yapılacaktır” duyurusunun ardından yapılan kamuoyu baskısı , Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve  belediyenin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına olumsuz görüş belirtmesinin ardından “söz konusu projeden etkilenecek iki mahallenin bulunduğu, doğal dokuya etkileri ve halkın tepkisi nedeniyle” uygun görülmediğinden 25.11/.2014 tarihli ve 29186sayılı ÇED yönetmeliğinin 6. Maddesi ve 4. Bendi gereğince söz konusu projeye ilişkin ÇED sürecinin sonlandığı bildirilmiştir”


belki 10 yılda keseceği ağacı adamlar tek seferde kesti

Konuyla ilgili olarak bölgede ikamet eden Şile Belediye Meclis üyesi Hüseyin Özgür gazetemize yaptığı açıklamada; “Özkanlar Madenciliğin belki de 40 yılda açtıkları alanı bu firma 6 ay gibi kısa sürede iki katına çıkardı. Firmanın genişlettiği yerler tapulu araziler ve köy sınırına kadar gelip dayandı. Bir taş ocağının bu kadar genişlememesi lazım. Köyde arıcılık var, arıcılar isyanda, kestane ağacı bakımından zengin olan bu bölge taş ocağı açıldıktan sonra kestane balı üretiminde çok ciddi bir düşüş yaşandı. Hayvancılar isyanda. Köyün havası, suyu, ormanı, doğal yaşamı her şeyi yerle bir oldu. En büyük sıkıntıyı da arıcılar yaşıyor çünkü; orman felaket bir kesim yaptı. Geçen seçim döneminde biraz oldubittiye iş getirildi. Diğer sıkıntı ise, buraya aynı zamanda hem asfalt fabrikası hem de beton santralı için izin verilmiş. Normal şartlarda buraya Şile’de olan beton santralı gitmek istemiş. Şile Belediyesi (önceki dönem) buranın turizm genişleme alanında olduğu için izin vermemişler ve beton santralı yapılamaz demişler.  Geçmiş dönem belediyesi, hem beton hem de asfalt santrali için izin vermiş. Bu çelişkiyi kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.  Bugün durdurulmuş olmasının nedeni bana göre göre:  önümüzde bir Teke örneği var. Kanımca bu zihniyet önce olayı test ediyor. Halkın nabzını yokluyorlar. Teke’de biz bunun tepkisini çok sert bir şekilde verdik. Ahmetli’de daha büyük bir hazırlık yapıyorduk, belki de onu duyup iptal ettiler. Bundan bir yıl önce Dere köylerine Bakan Albayrak geldi. Bakanımız kendilerini alkışlattılar, ardından ocakları teker teker açtılar. Alkış gelirse yerler yapılıyor, tepki verilince kamuoyu oluşacağını biliyorlar ve frene basıyorlar.  Şile’nin yapısı bozulmasın deniliyor  orman köylüsüne eskiden ormanlarda makta usulü kesim vardı komple traşlama yapılıyordu. Sonra seyreltme yapılmaya başlandı. Köylüye ağaç kestirmiyorsun, fakat taş ocakları ağaç katliamına izin veriyorsun. Mesela bizim Satmazlı’da belki 10 yılda köylünün keseceği ağacı, adamlar tek seferde kesti. Şile gerçekten turizm bölgesi ise O bölgeye taş ocağı, asfalt fabrikası yapılmamalıdır. Ayrıca Satmazlı Köyümüzün Muhtarı Sami Değirmenci’de ağaç kesimlerinden sebep baraja akan suların kalitesinin düşeceği ve su rezervinin azalağı ile alakalı ciddi çalışmalar yaparak  gerekli girişimlerde bulundu. Kendisine de bölgemiz adına teşekkür ediyoruz.”dedi.

hakkında Yasemin Eryıldız

Ayrıca Kontrol Et

Cumhuriyetin 100. Yılı Ümraniye’de Coşkuyla Kutlandı

Ümraniye Belediyesi Cumhuriyetin 100. Yılında binlerce vatandaşın katılımıyla Alemdağ caddesinde fener alayı yürüyüşü gerçekleştirdi. Başkan …

“Gazeteci Kenan Gülerci’nin İlk Kitabı ‘Irak Türkmen Siyasi Hareketi’ Yayınlandı ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a Takdim Edildi”

Gazeteci Kenan Gülerci’nin “Irak Türkmen Siyasi Hareketi” adlı kitabı, Türkmenlerle ilgili önemli bir çalışma olarak …

Bakırköy Halk Eğitim Merkezi Türk Halk Müziği Topluluğu Türkü Tadında Konser Verdi

Türk Halk Müziği Topluluğu Bakırköy Halk Eğitim Merkezi’nde verdiği konserle izleyiciden tam not aldı. 6 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir